وبلاگ / طرح و هنر / مشهورترین آثار هنری آنیش کاپور

مشهورترین آثار هنری آنیش کاپور

آنیش کاپور متولد سال 1332 شمسی در شهر بمبئی هند است. این هنرمند هندی-انگلیسی که به عنوان یکی از برجسته ترین مجسمه سازان نسل خود شناخته می شود، آثاری در مقیاس بزرگ خلق می کند که بیننده را به چالش می کشد، تعریف های ساده را زیر سوال می برد و با یک ادراک افسانه ای طنین انداز می شود. کاپور از هردو فرهنگ غربی و هندی الهام می گیرد و با به کارگیری رنگ های قوی، آینه های تغییر دهنده ادراک و حفره های تسخیر کننده، بیننده را به سوی ارتباط تجربی با مجسمه هایی بکشاند که در جست و جوی بازگردانی تعدد احتمالات موهومی و بصری هستند.

تحصیلات اولیه کاپور شامل هم فرهنگ هندی و هم فرهنگ غربی بود. سپس در اوایل دهه 70 میلادی برای تحصیل در مدرسه هنر به انگلستان مهاجرت کرد. اما در جریان سفر به هند بود که ناگهان اتفاقات مهم برای او رقم خورد. مادامی که در آنجا بود، انبوهی از رنگدانه های روشنی را دید که رویکرد متفاوتی در شکل و رنگ ایجاد می کنند. او به انگلستان بازگشت و اولین مجموعه اصلی رنگدانه خود را (1000 نام) آغاز کرد که دارای فرم های متنوعی از رنگ های اصلی تیره است. این مجموعه همچنین نمایانگر عقیده هنرمند به ماهیت حل نشده اثر هنری می باشد؛ که بسته به ارتباط میان بیننده و شی می تواند معانی مختلفی به خود بگیرد.

 

 

کاپور به سبک بیومورفیک ساختار مجسمه هایش، استفاده از اَشکال ساده و رنگ های مونوکروماتیک روشن برای حداکثر تاثیرگذاری مشهور است. او یک هنرمند بین المللی شناخته شده است که علاوه بر برنده شدن برخی از معتبرترین جوایز هنری جهان از جمله جایزه Premio Duemila به عنوان نماینده انگلیس در چهل و چهارمین دوسالانه ونیز و جایزه Turner Prize در سال 1991، توسط ملکه الیزابت دوم نیز در سال 2013 به پاس خدماتش برای هنرهای تجسمی لقب شوالیه را دریافت کرده است.  

 

مشهورترین اثار هنری آنیش کاپور:

 

 دروازه اَبر 

 

 

 

 


 نهنگ (هیولای دریا) 

 

 

 


 قطع (بریدن)، سایت شماره 1 

 

 

 


 آینه آسمان 

 

 


 جسم تکه تکه در حال آماده شدن برای وحدانیت معنوی 

 

 

 


 نزول (سقوط) 

 

 

 


 مارسیاس 

 

 


 

منابع:

www.anishkapoor.com

www.theculturetrip.com

www.toptenteh.com

 

کلیه داده‌ها (مطالب و تصاویر) با کسب اجازه از مهندسین، مالکین و صاحبان بیزینس های مربوطه بارگذاری گردیده و تنها نزد مدیریت وب سایت luxuryproperties.ir نگهداری می شود و تحت هیچ شرایطی در اختیار افراد متفرقه و یا مجموعه‌ های غیر وابسته قرار نخواهد گرفت. لازم به ذکر است که هر گونه استفاده غیرمجاز از اطلاعات وب سایت، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، بدون اخذ مجوز از مدیریت سایت، پیگرد قانونی دارد. کپی رایت 2020 © LuxuryProperties.ir، تمامی حقوق محفوظ است.