وبلاگ / طرح های معماری / موزه MAAT، پرتغال

موزه MAAT، پرتغال

ساختمان "MAAT" (مخفف موزه هنر، معماری و تکنولوژی) موزه ای با ظاهری ویژه می باشد که در کرانه تاگوش در شهر لیسبون پرتغال واقع شده است. موزه MAAT ساختمانی قدرتمند و در عین حال ظریف و کم ارتفاع می باشد که در جست و جوی همگرایی هنر معاصر، معماری و تکنولوژی است. این بنا که توسط Amanda Levete طراحی شده، فوق العاده به نظر می رسد و به دلیل فرم ارگانیکی که دارد، ساختار بزرگ و سفید رنگ آن پایان نمی یابد بلکه با محیط پیرامون ترکیب می شود. این مجموعه بر پایه سنت غنی کشور پرتغال در حوزه صنایع دستی و سرامیک ساخته شده و نمای آن با داشتن کاشی های لعابدار سه بعدی معنا می یابد و سطحی پیچیده می سازد که نمایشی متغیر از آب، نور و سایه بدان می بخشد.   

 

 

 

 

 

 

 

 

این بنا بیش از 9000 مترمربع فضاهای عمومی جدید را با یکدیگر ترکیب می کند. طراحی آن به گونه ای است که ساختار بنا با محیط پیرامون یکی می شود و  بدین صورت به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد که هم در زیر و داخل بنا و هم بر روی آن که طاقی با قوس ملایم است، قدم بگذارند. سقف بنا همچون اتاقی در فضای باز است که در آن بازدیدکنندگان می توانند از چشم انداز منظره شهری لذت ببرند و در شب به تماشای فیلمی با پشت زمینه شهر لیسبون بنشینند.  

 

 

 

 

 

 

 

در سال اول افتتاح موزه، MAAT بیش از 500 هزار بازدیدکننده داشت که سبب محبوبیت بیشتر آن نسبت به سایر موزه های عمومی در کشور پرتغال شد. MAAT تاکنون برنده جوایز بسیاری از جمله جایزه بهترینِ بهترین ها در Iconic Award 2017، جایزه ECCS Steel Design Award of Merit 2017، برنده به عنوان Highly Commended در جایزه Blueprint Awards 2017، فینالیست جایزه Tiles of Spain Awards 2017، جایزه Best Museum Architecture, Leading Cultural Destination Awards 2017 و... شده است.  

 

 

 

 

 


منابع:

www.ala.uk.com

www.archdaily.com

www.arcamlak.com

 

کلیه داده‌ها (مطالب و تصاویر) با کسب اجازه از مهندسین، مالکین و صاحبان بیزینس های مربوطه بارگذاری گردیده و تنها نزد مدیریت وب سایت luxuryproperties.ir نگهداری می شود و تحت هیچ شرایطی در اختیار افراد متفرقه و یا مجموعه‌ های غیر وابسته قرار نخواهد گرفت. لازم به ذکر است که هر گونه استفاده غیرمجاز از اطلاعات وب سایت، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، بدون اخذ مجوز از مدیریت سایت، پیگرد قانونی دارد. کپی رایت 2020 © LuxuryProperties.ir، تمامی حقوق محفوظ است.