وبلاگ / در ایران چه کنیم؟ / 10 آثار تاریخی برگزیده در اصفهان، ایران

10 آثار تاریخی برگزیده در اصفهان، ایران

  • میدان نقش جهان و بناهای اطراف آن

میدان نقش جهان، که یک شاهکار معماری اسلامی و ایرانی است، دومین میدان بزرگ جهان بعد از میدان Tiananmen در پکن، چین می باشد. بازار اصفهان یا قیصریه در شمال، مسجد شیخ لطف الله در شرق، مسجد امام در جنوب و کاخ عالی قاپو درغرب، این میدان را احاطه کرده اند. میدان نقش جهان به عنوان یک اثر تاریخی مهم در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 


 

  • پل خواجو

پل خواجو به سفارش شاه عباس دوم، پادشاه صفوی پارسی، در سال 1650 میلادی در اصفهان ساخته شده است. این مکان تاریخی علاوه بر اینکه یک پل است، محلی برای جلسات عمومی نیز به شمار می آید. این پل با کاشی کاری هنری و نقاشی های افسانه ای تزئین شده است.

 


 

  • مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان از قدیمی ترین مسجد جمعه های ایران می باشد و در مرکز تاریخی شهر اصفهان واقع شده است. این بنای تاریخی نشانگر هنر ساخت و سبک های تزئینی دوره های مختلف در معماری اسلامی ایرانی با سابقه ای به مدت 12 قرن می باشد. این مسجد جامع نخستین بنای اسلامی است که چهار ایوان و حیاط کاخ های ساسانی را با معماری مذهبی اسلامی تطبیق داده و از این طریق به ساخت نمونه اولیه یک طرح جدید و زیبا از مساجد دست یافته است. مسجد جامع اصفهان در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

 


 

  • سی و سه پل

سی و سه پل که همچنین به عنوان پل الله وردی خان معروف است، بین سالهای 1599 تا 1602 میلادی در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد. این پل یکی از یازده پل اصفهان می باشد که از رودخانه زاینده رود عبور می کند. سی و سه پل به دلیل وسعت، موقعیت مرکزی و معماری برجسته، مشهورترین پل اصفهان به شمار می آید.

 


 

  • کلیسای وانک

وانک یک کلیسای ارمنی است که در منطقه جلفا در مرکز اصفهان واقع شده است. نام "وانک" از واژه ارمنی "صومعه" سرچشمه گرفته است. کلیسای جامع وانک در زمان حکومت شاه عباس، در سال 1598 میلادی ساخته شده است. تزیینات داخلی این کلیسا از جمله نقاشی های دیواری، حکاکی و کاشی کاری، شاهکاری هنری به شمار می آید. این نقاشی ها شامل داستان های کتاب مقدس بر روی گنبد، تزئینات گل ایرانی در سقف ها و نقوش ملی ارمنی روی دیوارها می باشند.


 


 

  • پل شهرستان

پل شهرستان قدیمی ترین پل اصفهان می باشد. این پل در همسایگی روستایی که با همین نام خوانده می شود واقع شده است. باستان شناسان بر این باورند که این بنا در زمان سلسله ساسانی و یا حتی در دوره هخامنشی ساخته شده است. در قسمت شمالی پل از قرن 18 ساختمانی به عنوان محل دریافت عوارض بنا شده است.

 


 

  • کاخ چهل ستون

کاخ چهلستون به عنوان یکی از بهترین بناهای جهان که از سلسله صفویه به جا مانده نامگذاری شده است، که در اصفهان وسط یک باغ زیبا در مجاورت استخری بزرگ واقع شده است. نام چهلستون از بیست ستون چوبی که در جلوی کاخ قرار دارد و انعکاس آنها بر روی استخر روبروی آن که جمعا چهلستون می شوند، برگرفته شده است.


 


 

  • کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت یکی از بناهای به جا مانده از دوران صفویه می باشد. معماری درخشان آن به همراه طراحی و دکوراسیون بنا، آن را به کاخی افسانه ای تبدیل کرده است. این عمارت دارای چهار نمای مختلف می باشد که هر نما از یک زاویه خاص قابل مشاهده است.


 

  • منار جنبان

منار جنبان در لغت به معنی مناره های لرزان است. این مکان در اصل یک آرامگاه با دو مناره آجری می باشد که با یک فشار کوچک به لرزه در می آیند. ویژگی بارز این بنای تاریخی این است که وقتی یک مناره توسط نیروی انسانی می لرزد، منار دیگر به لرزه می افتد. این مکان زیارتگاه یک مرد عرفانی و مشهور قرن هشتم به نام عموعبدالله ابن محمد می باشد.

 


 

  • آتشکده یا آتشگاه

آتشکده یا آتشگاه اصفهان یک مجموعه باستانی متعلق به دوره ساسانی می باشد که در تپه ای به همین نام در اصفهان، ایران واقع شده است. این تپه که حدود 210 متر از دشت اطراف خود بالاتر است، با نام ماراس یا مارابین روستایی در نزدیکی همان مکان، نامیده می شد. این سازه دارای گنبدی بلند برای محافظت از آتش بوده است. نام قلعه ماربین از کلمه مهر به معنای خورشید گرفته شده است و به مکانی اشاره می کند که در آنجا می توان خورشید را بهتر دید. 

 


منابع:

www.apochi.com

www.toptenteh.com

 

کلیه داده‌ها (مطالب و تصاویر) با کسب اجازه از مهندسین، مالکین و صاحبان بیزینس های مربوطه بارگذاری گردیده و تنها نزد مدیریت وب سایت luxuryproperties.ir نگهداری می شود و تحت هیچ شرایطی در اختیار افراد متفرقه و یا مجموعه‌ های غیر وابسته قرار نخواهد گرفت. لازم به ذکر است که هر گونه استفاده غیرمجاز از اطلاعات وب سایت، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، بدون اخذ مجوز از مدیریت سایت، پیگرد قانونی دارد. کپی رایت 2020 © LuxuryProperties.ir، تمامی حقوق محفوظ است.